Mamo, tato, chcę mieć komórkę! – takimi prośbami są bombardowani rodzice. I to przez coraz młodsze pociechy. Kiedy dziecko powinno dostać komórkę? Jako prezent na święta Bożonarodzeniowe, Pierwszą Komunię, zabawkę w zerówce, a może dopiero w nagrodę za zdany egzamin do gimnazjum?
Odpowiadamy na to pytanie! Najlepiej wtedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie wracać ze szkoły do domu.
Własny telefon komórkowy zajmuje czołowe miejsce na liście najbardziej oczekiwanych przez dzieci prezentów. Jednak decyzję o jego kupnie powinno się dokładnie przemyśleć.
Do ósmego czy dziewiątego roku życia dzieci nie powinny mieć komórek, bo są im niepotrzebne, mogą tylko nabrać złych nawyków, np. grania.
Kupując dziecku komórkę, rodzice powinni wyjaśnić, że to nie zabawka, tylko przedmiot do określonego, użytecznego celu. Ma przede wszystkim zapewnić i dziecku i rodzicom poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy dziecko zaczyna samo wracać ze szkoły do domu, jest już na tyle samodzielne, że można mu podarować komórkę. Jeśli wgramy na swój telefon aplikację Gdzie Jest Dziecko będziemy zawsze wiedzieć, co się dzieje z Naszą pociechą oraz gdzie się znajduje. Jeśli ustawimy opcję Bezpieczne Kręgi otrzymamy informację, że dziecko właśnie wyszło ze szkoły lub właśnie dotarło do domu. Aby zacząć lokalizować i chronić bliskich wystarczy telefon komórkowy z aktywną kartą SIM.
Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania czy wprowadzać skomplikowanych ustawień w telefonie. Osoba lokalizująca – Rodzic aktywuje usługę i dodaje do niej numer telefonu dziecka. Dziecko musi wyrazić zgodę na lokalizowanie telefonu. Zgoda dotyczy lokalizacji wyłącznie przez Rodzica, aby nikt postronny nie uzyskał informacji o jego miejscu pobytu.
Jaki kupić dziecku telefon? Aparaty powinny być proste. Wystarczą cztery klawisze, pod którymi zapisane są np. telefony do mamy, taty i babci oraz alarmowy 112. Można tu zablokować połączenia przychodzące od nieznanych osób, by nikt obcy nie dodzwonił się do naszej pociechy.
Pamiętajmy! Dzieciom dosyć często przychodzą do głowy różne, niekoniecznie podobające się rodzicom pomysły. Połączenia za kilka złotych za minutę czy wiele wykorzystanych MB (naturalnie bez pakietu danych) mogą przyprawić o zawrót głowy. Telefon dla dziecka powinien mieć tak skonstruowane zabezpieczenia, żeby uniemożliwić kosztowne operacje. Najmłodsi lubią się wściekać, dokazywać, a czasem niespecjalnie dbają o swoją (i nie tylko) własność. Szkoda byłoby sprawić prezent w postaci delikatnego urządzenia po to, aby po kilku dniach nie nadawało się do użytku.
Pobierz i testuj za darmo aplikację Gdzie Jest Dziecko