Jaką trasę przemierza codziennie Twoje dziecko w drodze do szkoły? Idzie piechotą czy jedzie szkolnym autobusem? Martwisz się, czy oby na pewno dotarło na miejsce bezpiecznie?
W Japonii nie ma szkolnych autobusów, więc dzieci drogę do szkoły przemierzają piechotą, rowerem albo komunikacją miejską. Jedna ze szkolnych dróg w Bangladeszu wiedzie torami kolejowymi. Droga afrykańskich dzieci do szkoły w Butare (Rwanda) należy do najdłuższych na świecie. Najmłodsi muszą pokonywać nawet kilkadziesiąt kilometrów, żeby dotrzeć na lekcje. Jak rodzice dbają o ich bezpieczeństwo?
Droga do szkoły potrafi być długa. Niekiedy trzeba iść pieszo, innym razem pojechać rowerem lub komunikacją miejską albo iść wzdłuż torów kolejowych. Zajmuje to często nawet godzinę. Po drodze zatłoczone i ruchliwe ulice albo brak chodników.
Co zrobić, aby nasze dziecko było bezpieczne a my spokojni?
Nie musi być ona najkrótsza. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Sprawdź ilość przejść dla pieszych- czy posiadają one sygnalizację świetlną? Jeżeli Twoje dziecko będzie jechało na rowerze, sprawdź dostępność ścieżek rowerowych. Kiedy wybierasz autobus lub tramwaj, wybierz najbliższy przystanek. Zadbaj o to, by Twoje dziecko pamiętało, że nie wolno mu zbaczać z wyznaczonej trasy.
Zanim Twoje dziecko wyruszy w swoją pierwszą drogę do szkoły zadbaj, aby poznało przepisy mówiące o tym, jak powinien zachowywać się pieszy lub rowerzysta. Musi wiedzieć dlaczego pieszy powinien chodzić po chodniku i co powinien zrobić, gdy chodnik się skończy, gdzie i w jaki sposób przechodzić na drugą stronę ulicy, kiedy zsiąść z roweru i przeprowadzić go pieszo, dlaczego czekając na autobus nie należy biegać po przystanku. Dla dorosłych to oczywiste, dlatego warto upewnić się, że nasze dziecko też to rozumie.
Na początku edukacji szkolnej rodzic powinien towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły. Wyjdź z domu wcześniej, abyś po drodze mógł spokojnie przystanąć i wytłumaczyć dziecku zasady ruchu drogowego. Dawaj dobry przykład i sam ich przestrzegaj. Wskazuj potencjalne zagrożenia i tłumacz czego unikać. Pamiętaj, że te czynności powtórzyć musisz wielokrotnie, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Kolejnym razem odpytuj dziecko po drodze i chwal za prawidłowe odpowiedzi. W ten sposób sprawdzisz, czy zapamiętało już to, czego je uczyłeś.
Idziecie na spacer albo do sklepu? Pytaj dziecko jak należy się zachować i sprawdzaj, czy się nie myli. Jeżeli uznasz, że to już czas, pozwól mu podejmować samodzielne decyzje. W ten sposób poczuje się pewniej, a Ty będziesz miał kontrolę. Nie wyręczaj dziecka w myśleniu, w ten sposób trudno mu będzie zapamiętać jak postępować na drodze.
Na Tobie spoczywa obowiązek uświadomienia dziecka, że ze strony nieznajomych też może grozić im niebezpieczeństwo. Osoby te mogą być bardzo miłe, wydawać się przyjazne, ale nie wolno z nimi rozmawiać, przyjmować od nich prezentów czy wsiadać z nimi do samochodu. Nie wolno też mówić im, gdzie się mieszka. Gdy coś je wystraszy, powinny głośno krzyczeć i wołać o pomoc. Ważne jest także, aby dziecko informowało Cię za każdym razem, gdy znajdzie się w takiej sytuacji.
W szczególności jesienią i zimą, gdy rano i popołudniu na dworze panuje zmrok, warto wyposażyć dziecko w elementy odblaskowe. Często kurtki lub buty takie elementy posiadają. Jeżeli w Twoim wypadku jest inaczej, wystarczy opaska na rękę czy nogę, albo odblaskowa kamizelka.
Jest jeszcze coś, co możesz zrobić. Zapoznaj się koniecznie z naszą ofertą.
Bądź pewny, że Twoje dziecko idzie wyznaczoną wcześniej trasą. Otrzymuj powiadomienia, gdy dotrze do szkoły lub gdy ją opuści. Daj mu możliwość szybkiego poinformowania Ciebie i innych wyznaczonych osób, że wszystko u niego w porządku lub że potrzebuje pomocy.